Beyoğlu95 Projesi 'Çinyo ile Markonyo' Etkinliği'nde Buluştuk!

Beyoğlu95 Projesi motivasyon etkinlikleri kapsamında Ekim ayında Piripaşa Semt Konağı, Okmeydanı Semt Konağı ve Hezarfen Merkez Anaokulu’nda Kuklacı Markonyo’nun çocuğu gibi sevdiği kuklası Çinyo adına, Çinyo’nun da iplerinden kurtulmak adına kurduğu hayallerin, ebeveyn-çocuk ilişkileri perspektifinden anlatıldığı oyun ve devamında ebeveynler için yol gösterici nitelikte interaktif seminer gerçekleştirilmiştir. 

Wiseakademi tarafından gerçekleştirilen “Çinyo ile Markonyo Oyunu”, çocukların kendini tanıyabilme, bireysel hedeflerini belirleyebilme ve yeteneklerini geliştirebilme gibi konularda gelişimlerine destek sağlayan ‘Çinyo ile Markonyo’ aynı zamanda ebeveynler için doğru ve yanlış tutumlara yönelik örnekler sunarak sağlıklı ebeveynlik yaklaşımlarına dair farkındalık yaratmaktadır.

35 dakikalık oyunun ardından ‘Ebeveyn Çocuk İlişkilerine Derin Bakış’, Uzman Ayşegül Güner Algan’ın oyundan ebeveyn tutumlarını temsil eden sahnelere geri dönerek, bu davranışların ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişkiye ve çocuğun gelişimine etkisini tartışarak başlıyor. Yaklaşık bir buçuk saat süren bu pedagojik deneyim, anne ve babaların var olan durumu hem başka bir ebeveynin bakış açısıyla görmesine hem de bir çocuğun gözüyle deneyimlemesine fırsat tanıyor.

Beyoğlu95 Projesi motivasyon etkinlikleri kapsamında Ekim ayında Semt Konaklarında ve Anaokullarında gerçekleştirilen “Çinyo ile Markonyo Oyunu” ve devamındaki interaktif seminerle toplamda 144 ebeveyn ve 154 çocuk bir araya gelmiştir.

Kültür Kent Vakfı yürütücülüğünde, Beyoğlu Belediyesi ve Sosyal Market Vakfı iş birliği ile Bernard van Leer Vakfı'nın teknik ve finansman desteğiyle hayata geçirilen Beyoğlu95 Projesi, 0-3 yaş arası çocukluk gelişiminin önemine dikkat çekmek amacıyla ev ziyareti temelli, İstanbul95 programına bağlı yürütülen bir aile rehberliği programıdır. Proje kapsamında ayrıca 0-3 yaş arası çocuklar ve ailelerine yönelik park ve yeşil alanlar tasarlanırken, gerçekleşecek seminer, konferans ve atölye çalışmaları ile kamuoyunda erken çocukluk ile ilgili farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir.

Yeni nesillere destek olabilirsiniz.